fbpx

Jak pečovat o šperky

O šperky stejně jako o módní doplňky či oblečení, je třeba pečovat, aby Vám vydržely krásné co možná nejdéle.

Péče o dřevěné šperky

Veškeré dřevěné šperky z mé nabídky jsou ošetřené kvalitním lakem, nebo přírodním olejem. Přesto by však neměly přijít příliš do kontaktu s vodou a vlhkem (zejména není doporučeno se s dřevěnými výrobky sprchovat či koupat).

Dřevěné prsteny

Dřevěné prsteny doporučuji v případě častějšího nošení sundávat také při mytí rukou. Pokud je ovšem nenosíte denně, tak není třeba se vody obávat.

Náhrdelníky s bavlněnými lany

Bavlněná lana u náhrdelníků je v případě potřeby možné vyčistit od běžných nečistot jakými jsou například pot nebo make-up. Před čištěním rozepněte náhrdelník a jednoduše z lana stáhněte veškeré dřevěné prvky tak,
aby Vám zůstalo jen samotné lano s kovovými koncovkami magnetického zapínání. Praní provádějte pouze ručně za použití teplé vody a mýdla či běžného pracího prostředku. Lano čistěte jemně, nedrhněte jej ostrými ani hrubými nástroji, aby nedošlo k poškození bavlněných vláken. Zároveň se také vyhněte přílišnému namáčení kovových koncovek. Vyčištěné lano
sušte na čistém rovném podkladě. V případě nenávratného poškození lana je možná jeho kompletní výměna. Nebojte se proto na mne v takovém případě obrátit.

Péče o stříbrné šperky

Aby Vám šperky ze stříbra vydržely stále krásně zářivé, je potřeba se o ně pravidelně starat. Stříbro je drahý ušlechtilý kov, který je náchylný k černání – oxidaci. Někomu stříbrné šperky oxidují rychleji, někomu pomaleji, což závisí na mnoha faktorech jako je PH vaší pleti, prostředí, ve kterém se šperk vyskytuje atd.

Šperky je proto potřeba pravidelně čistit, posloužit Vám k tomu mohou speciální čistící utěrky na stříbrné šperky, nebo čistící lázně – oba typy čistících produktů snadno seženete na internetu, nebo ve specializovaných obchodech. Čistící utěrky jsou vhodné spíše na občasné přeleštění šperku, zatímco čistící lázně vyčistí šperk důkladněji, jelikož kapalina se na rozdíl od leštících utěrek dostane i do méně přístupných míst šperku. Podstatnou výhodou čistících lázní je zároveň to, že čistící efekt je výrazně vyšší a trvá jen pár vteřin. V případě pořízení čistící lázně na šperky je však potřeba striktně dodržovat návod, nenechávat šperky v lázni déle než je uvedeno na obalu a používat ochranné prostředky. Nevýhodou je, že tímto způsobem lze zpravidla čistit pouze šperky bez kamenů a perel, které by se čistící kapalinou mohly nenávratně poškodit.

Mimo tyto způsoby čištění samozřejmě můžete nechat šperk vyčistit ve specializovaných obchodech – zlatnictvích. Využít lze také speciální ultrazvukové čističky na šperky, jejichž nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Šperky vždy skladujte na suchém neprašném místě a zamezte kontaktu s ostrými a hrubými předměty. Stříbro je relativně měkký kov a je proto náchylný k poškrábání a deformaci.

Updating…
  • Žádné produkty v košíku.