Jak pečovat o šperky

O šperky stejně jako o módní doplňky či oblečení, je třeba pečovat, aby Vám vydržely krásné co možná nejdéle.

Péče o dřevěné šperky

Veškeré dřevěné šperky z mé nabídky jsou ošetřené kvalitním lakem, nebo přírodním olejem. Přesto by však neměly přijít příliš do kontaktu s vodou a vlhkem (zejména není doporučeno se s dřevěnými výrobky sprchovat či koupat).

Dřevěné prsteny

Dřevěné prsteny doporučuji v případě častějšího nošení sundávat také při mytí rukou. Pokud je ovšem nenosíte denně, tak není třeba se vody obávat.

Náhrdelníky s bavlněnými lany

Bavlněná lana u náhrdelníků je v případě potřeby možné vyčistit od běžných nečistot jakými jsou například pot nebo make-up. Před čištěním rozepněte náhrdelník a jednoduše z lana stáhněte veškeré dřevěné prvky tak,
aby Vám zůstalo jen samotné lano s kovovými koncovkami magnetického zapínání. Praní provádějte pouze ručně za použití teplé vody a mýdla či běžného pracího prostředku. Lano čistěte jemně, nedrhněte jej ostrými ani hrubými nástroji, aby nedošlo k poškození bavlněných vláken. Zároveň se také vyhněte přílišnému namáčení kovových koncovek. Vyčištěné lano
sušte na čistém rovném podkladě. V případě nenávratného poškození lana je možná jeho kompletní výměna. Nebojte se proto na mne v takovém případě obrátit.

Péče o stříbrné šperky

Aby Vám šperky ze stříbra vydržely stále krásně zářivé, je potřeba se o ně pravidelně starat. Stříbro je drahý ušlechtilý kov, který je náchylný k černání – oxidaci. Někomu stříbrné šperky oxidují rychleji, někomu pomaleji, což závisí na mnoha faktorech jako je PH naší pleti, prostředí, ve kterém se pohybujeme atd. Také oxidují rychleji šperky, které nenosíme pravidelně a máme je delší dobu uložené ve šperkovnici.

Šperky je proto potřeba pravidelně čistit, posloužit Vám k tomu mohou speciální čistící utěrky na stříbrné šperky, nebo čistící lázně – oba typy čistících produktů snadno seženete na internetu, nebo ve specializovaných obchodech. Čistící utěrky jsou vhodné spíše na občasné přeleštění šperku a jsou určeny zejména pro hladké plochy, zatímco čistící lázně vyčistí šperk důkladněji, jelikož kapalina se na rozdíl od leštících utěrek dostane i do méně přístupných míst. Čištění v čistících lázních navíc zabere jen pár vteřin. U tohoto typu čištění je potřeba dodržovat návod, nenechávat šperky v lázni déle než je uvedeno na obalu a používat ochranné prostředky. Nevýhodou je, že tímto způsobem lze zpravidla čistit pouze šperky bez kamenů a perel, které by se čistící kapalinou mohly nenávratně poškodit.

Mimo tyto způsoby čištění samozřejmě můžete nechat šperk vyčistit ve specializovaných obchodech – zlatnictvích. Využít lze také speciální ultrazvukové čističky na šperky, jejichž nevýhodou je ovšem vyšší pořizovací cena.

Šperky vždy skladujte na suchém neprašném místě, ideálně ve šperkovnici. Delší dobu nenošené šperky doporučuji skladovat v malých plastových uzavíratelných sáčcích, ve kterých jsou šperky nejlépe chráněny před nežádoucí oxidací. Šperky by neměly přijít do kontaktu s ostrými a hrubými předměty. Stříbro je relativně měkký kov a je proto náchylný k poškrábání a deformaci. Z toho důvodu je také vhodné sundávat šperky při sportu, manuální práci či před spaním.

Péče o stříbrné patinované šperky

Patinované šperky rozhodně nečistěte v čistících lázních ani ultrazvukových čističkách, které by mohly patinovaný povrch poškodit. Patinované šperky doporučuji čistit pouze speciálním čistícím hadříkem na stříbrné šperky. Čistit byste měli pouze vystouplá místa, která nejsou opatřena patinou.

Péče o pozlacené šperky

Povrch pozlacených šperků je náchylný k oděru, proto je obzvláště důležité zamezit jejich kontaktu s ostrými předměty, vodou, parfémy, kosmetickými přípravky a dalšími různými čistícími či chemickými prostředky, které by mohly zlacený povrch poškodit.

Stejně jako v případě stříbrných šperků je důležité je skladovat na suchém neprašném místě ideálně v krabičce, nebo šperkovnici. Rovněž doporučuji sundávat je při sportu, manuální práci či na noc.

K čištění těchto šperků je potřeba používat výhradně speciální přípravky k tomu určené, ať už čistící utěrky či lázně – viz. čištění stříbrných šperků. K čištění pozlacených šperků v žádném případě nepoužívejte stejné čistící prostředky jako k čištění stříbrných šperků.

V případě poškození či opotřebení zlaceného povrchu je nejlepší cestou nechat šperk znovu pozlatit. V takovém případě se na mne, prosím, obraťte přímo.

Updating…
  • Žádné produkty v košíku.